پرش به


تصویر

تنبیه کودکان از منظر قانون


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 parsay

parsay

    دانش آموز

  • عضو سایت
  • ستاره
  • 1 ارسال

ارسالی ۰۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵ قبل از ظهر

بر طبق ماده 1179 قانون مدنی ابوین (پدر و مادر) حق تنبیه طفل خود را دارند ولی به استناد این حق نمی توانند طفل خود را خارج از حدود تادیب تنبیه نمایند.
 
همانطور که مشخص است ماده مذکور اجازه داده است که والدین در حد متعارف به منظور تادیب طفل خود را تنبیه کنند ولی متاسفانه ماده مذکور کمی ابهام دارد و حدود تادیب و تنبیه را مشخص نکرده است و آن را به شرایط خانواده و عرف واگذار کرده است اما ملاک کلی و مهم این ماده این است که تنبیه نباید خارج از حدود تادیب باشد و دیگر اینکه فقط پدر و مادر حق تنبیه بدنی متعارف را دارند و نه اشخاص دیگر مثل برادر، خواهر، معلم و ...
 
ولی امروزه روانشناسان معتقدند که تنبیه بدنی کودک به جهت تربیت او تاثیر چندانی ندارد و چه بسا که آثار مخرب آن بیشتر هم باشد.
 
اما بر طبق ماده 2 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب 1381 هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه‌ جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد ‌ممنوع است.
 
 
و ماده 4 قانون مذکور اشاره دارد: هرگونه صدمه و اذیت و آزار و شکنجه جسمی و روحی کودکان و نادیده‌گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان ممنوع و‌مرتکب به سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا تا ده میلیون (000 000 10) ریال جزای‌نقدی محکوم می‌گردد.

آنچه در ادامه می خوانید:

وکیل خانواده پارسایhttp://parsaylawyers.com

لینک منبع: http://parsaylawyers.com

 

 


0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی